Raczkowski |
Wysłany: Wto 22:44, 03 Sty 2006 Temat postu: Pytanie nr.25 MAC, UDP |
|
PYTANIE NR.25
MAC- liczby-adresy 6-bajtowe, będące adresami sprzętowymi komunikujących się interfejsów sieciowych. Każde urządzenie sieciowe ma nadany przez producenta niepowtarzalny numer odróżniający dany egzemplarz od innych. Numery te noszą nazwy MAC (Media Access Control) i są przyznawane przez JEEE. Organizacja ta przypisuje poszczególnym producentom odpowiedni kod i zakres liczbowy. Dzięki temu nie powinno być na świecie dwóch kart sieciowych o takim samym numerze Adres MAC najczęściej ma postać sześciu dwucyfrowych liczb zapisanych w systemie szesnastkowym, rozdzielonych dwukrokowymi lub myślnikami, np.: 00:60:52:0A:A7:EF. Pierwsze trzy bajty identyfikują producenta karty, pozostałe są numerem kolejnym egzemplarza(„Sieci Komputerowe” -Krysiak str. 78-79).
UDP- Protokół TCP/IP składa się z dwóch głównych protokołów warstwy transportowej TCP i UDP. Protokół pakietów użytkownika UDP (User Datagram Protocol) wykonuje usługe bezpołączeniowego dostarczania datagramów, tzn. nie ustanawia w żaden sposób połączenia i nie sprawdza gotowości odległego komputera do odebrania przesyłanych danych ani poprawności ich dostarczania. Po prostu wysyła paczkę danych i nie sprawdza w żaden sposób, czy dotarły do celu. Dzięki takiemu uproszczeniu funkcji zmniejszona została ilość przesyłanych informacji kontrolnych, co zwiększa efektywność tego protokołu. Zapewnia on aplikacja bezpośredni dostęp do usług rozsyłania datagramów przy wykorzystaniu minimalnego nakładu środków. Jednostką przesyłanych danych dla protokołu UDP jest pakiet. („Sieci Komputerowe” Krysiak str.219)
CSMA/CD-metoda transmisji danych w sieciach Ethernet powstała na bazie historycznie starszych poprzedników ALOHA+CSMA.
-ALOHA- najstarsza historycznie metoda; stosuje się ja czasem w rozległych sieciach radiowych. Nadawca rozpoczyna nadawanie w dowolnym momencie, a po wysłaniu całej ramki oczekuje na potwierdzenie dotarcia informacji przez odbiorcę. W razie jego braku oczekuje pewien czas i ponawia na nadawanie. W przypadku większego natężenia ruchu sieć taka szybko się blokuje poprzez tzw. kolizje, czyli równoczesne nadawanie sygnału przez stacje, co powoduje zniekształcenie danych.
CSMA (Carrier Sense, Multiple Access)- Do poprzedniej metody dodany został ciągły nasłuch stanu łącza ( carrier sense). Jeśli łącze jest wolne, nadawca rozpoczyna nadawanie. Nie ma tutaj potrzeby rozsyłania potwierdzeń, ponieważ razie zakłóceń nadawca, ciągle nasłuchując na łączu (również w trakcie nadawania przez siebie danych), dowie się o tym I powtórzy transmisję. W tym przypadku kolizje następują jedynie wówczas, gdy dwie stacje rozpoczną równocześnie nadawanie, upewniwszy się przedtem wolnym łączu. Przykładowo, jeżeli obie zaczną nadawać równocześnie, to dla każdej z nich łącze będzie wolne. Ponieważ sygnał jest transportowany pomiędzy nimi w określonym czasie t, o wystąpieniu kolizji zorientują się dopiero po upływie tego czasu, po czym oczywiście pogórza nadawanie.
CSMA/CD(Carrier Sense, Multiple Access with Concision Detection) metoda jest rozszerzeniem poprzedników. Po wykryciu kolizji nadawca uznaje że transmisje należy powtórzyć- ponieważ dane w łączu są już zniekształcone przez sygnał drugiego nadawcy. Nie przerywa jednak natychmiast transmisji, aby zwolnić łącze. Nadaje jeszcze przez jakiś czas, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia kolizji przez innych użytkowników („Sieci Komputerowe” Krysiak str.74
ARP-(Address Resolution Protocol) jest protokołem umożliwiającym przekształcenie adresów protokołów sieciowych ( w naszym przypadku IP) na 48-bitowe adresy ethernetowe (MAC). Został on zdefiniowany już w listopadzie 1982 w RFC-823. W momencie gdy protokół warstwy Internetu chce przekazać datagram do warstwy dostępu do sieci, warstwa ta (a ściślej warstwa łącza danych modeluISO/OSI) musi określić adres docelowy( adres sprzętowy Ethernet-MAC) komputera do którego ma przkazać datagram. Jeśli jeszcze go nie zna, rozsyła zapytanie rozgłoszeniowe (broad cast) Z docelowym adresem MAC równym
FF-FF-FF-FF-FF-FF do wszystkich komputerów danej sieci lokalnej („Sieci Komputerowe” Krysiak str. 104)
Daniel R. |
|